Hamilton a castigat Grand Prix-ul Portughez si a ajuns la 92 de victorii

Lewis Hamilton a devenit cel mai de succes pilot din Formula 1, dupa ce si-a adaugat in palmares, victoria cu numarul 92, la Grand Prix-ul Portughez. Nu a fost o cursa usoara, insa. Start-ul a fost dificil pentru pilotii Mercedes, iar Carlos Sainz a reusit sa treaca pentru scurta vreme in fruntea plutonului. Dar, dupa ce au reusit sa puna temperatura in pneuri, adevarata lupta au purtat-o Lewis si Valtteri, iar campionul en-titre a iesit invingator.

O alta performanta exceptionala, a venit din partea lui Kimi Raikkonen, care in primul tur a depasit 11 piloti, dovedind, din nou, ca si la 41 de ani este mai bun decat multi altii si ca merita sa mai ramana in F1.

Pierre Gasly a avut o cursa fenomenala, reusind sa termine pe locul 5, chiar in spatele lui Charles Leclerc, care a ridicat monopostul Ferrari in clasament.

Verstappen (P3), a avut un incident cu alt Racing Point, cel al lui Sergio Perez in primul tur. Mexicanul a incheiat pe pozitia a 7a, dupa ce a fost depasit de Gasly si Sainz, pe final de cursa.

Top 10 a fost completat de coechipierii de la Renault, Esteban Ocon si Daniel Ricciardo, si pe ultimul loc din zona punctelor, reusind sa recupereze pe final, a venit Sebastian Vettel. Nu a fost o zi la fel de buna pentru Lance Stroll, care a primit doua penalizari de cate 5 secunde, pentru o coliziune cu Lando Norris si pentru depasirea marginilor pistei.

sursa: Ana Danila – gp24.ro