Lewis Hamilton la titlul cu nr. 7 si egaleaza recordul lui Schumacher

O performanta de exceptie din partea pilotului Mercedes, Lewis Hamilton, in Grand Prix-ul Turciei, i-a adus cea de-a 10-a victorie din acest sezon, a 94-a din cariera si titlul cu numarul 7, egalandu-l pe Michael Schumacher, in timp ce Sergio Perez (Racing Point) si Sebastian Vettel (Ferrari), au completat podiumul din Istanbul.

Hamilton a luat startul de pe pozitia a 6-a, a urcat pe 3 in primul tur, ca mai apoi sa cada din nou pe 6, dupa o eroare in virajul 9. Dar decizia echipei de a trece la pneurile intermediare, i-a oferit un avantaj de 25 de secunde fata de Perez, reusind sa castige cursa.

Victoria a fost suficienta pentru a obtine titlul, dar orice rezultat in top 10, l-ar fi adus in aceasta pozitie, deoarece Valtteri Bottas a trecut linia de finish in afara punctelor, dupa ce s-a rotit pe pista de 6 ori, ajungand pe locul 14.

Un ultim tur dramatic, le-a oferit fanilor o lupta pe cinste, intre Charles Leclerc si Sergio Perez, din care Sebastian Vettel a iesit in avantaj, dupa o greseala comisa de monegasc. Asadar locul 2, i-a revenit pilotului Racing Point, Perez, iar ultima treapta de pe podium, a fost ocupata de Ferrari, cu ajutorul lui Vettel.

Leclerc a trecut linia de sosire pe pozitia a 4-a, in fata lui Carlos Sainz, care a recuperat puncte bune, dupa o cursa impecabila, pe ploaie, iar pilotii Red Bull, care la inceputul etapei dominau, au facut multe greseli. Asadar Verstappen s-a clasat pe locul 6, iar Albon pe 7, inaintea lui Norris.

Lance Stroll a pierdut pozitia fruntasa dupa decizia eronata a echipei de a-l chema la boxe, revenind pe circuit in fata lui Vettel, si fiind depasit, rand pe rand, in cele din urma de Norris, a incheiat cursa pe locul 9. Top 10, a fost completat de Renault-ul lui Daniel Ricciardo.

Dupa toate rasturnarile de situatie si momentele complicate din cursa, dupa o etapa dificila, cu o pista extrem de alunecoasa, reflectoarele au ramas pe Hamilton, care a trecut linia de sosire in lacrimi, dupa ce a rescris din nou istoria, in Formula 1.

sursa: gp24.ro